Erdi Yılmaz

THE EXPERIENCED ACADEMICMOUNTAINEERPHOTOGRAPHER

Nurgaz – Jetbox Ocak (Ürün İnceleme)

Kış kamplarında havanın aşırı soğumasıyla beraber ocaklarda kullanacağımız yakıt tipleri farklılaşmaktadır. Dağcılık ve kampçılıkta kullanılan ocak tiplerini ve yakıtları şu konuda detaylı anlatmıştım. Soğuk havayla beraber oluşan alçak basınç ve yüksek irtifanın getirdiği az oksijen nedeniyle ocaklarda verimli yanma gerçekleşmeyebilir. Bu durumda ya ocağı ya da kullandığınız yakıt tipini değiştirmeniz gerekir.

Türkiye’de kampçılık ve dağcılık alanında en çok tercih edilen yakıt tipi bütan / lpg yakıttır. Bunun sebebi ucuz ve kolay bulunabilir olmasıdır. Bunu benzin, ispirto ve son sırada da white gas yer almaktadır. Bütan yakıtlar kartuşlu olmaları ve hemen hemen her büyük markette kolaylıkla bulunabildiği için çokça rağbet görmektedir. Ancak bütan gazların sıkıntısı; ocak tipi uygun değil ise, özellikle 2000mt. üzeri yüksek irtifa ve düşük sıcaklıklardaki bölgelerde yanma verimleri aşırı derecede düşmesidir.

Nurgaz firması bu sıkıntıyı gidermek adına, kış kampçılığına yönelik mükemmel bir ocağı bizlere sunmuşlar. Jetbox, aşırı soğuk havalarda bütan kartuşlarla son derece verimli yanma gerçekleştiren bir ocak. Özel brülörü sayesinde karlı kamplarda çok hızlı bir biçimde suyunuzu kaynatmanıza olanak sağlıyor. Muadil bir çok firma jetboil tarzı ürünleri hali hazırda kampçılıkla uğraşanlar tarafından yıllardır kullanılmaktaydı. Nurgaz’ın onlardan farkı aynı kalitede ancak daha ekonomik olması. Jetboil çadır içine asılabiliyor, Jetbox’da ise bu imkan yok maalesef.

 

Jetbox’un Avantajları

Jetbox’u 2500mt irtifada -10C soğukta test ettim. 230 gr’lık yarısı dolu vidalı bütan kartuş ile beraber yanma ve ısıtma testleri gerçekleştirerek kullandım. Jetbox, kendinden gaz vanalı ve manyeto çakmağa sahip. Hava çok soğuk olduğu için manyeto çakmak ile tek çakışta yanmaz düşüncesiyle yanında normal çakmağımı da hazır ederek ateşledim. Hava aşırı soğuk ve gaz basıncı yetersiz olmasına rağmen doğrudan yanmaya başladı. Aşırı soğuklarda bütan gazları manyeto ile alev aldırmak oldukça zordur. Jetbox’un bunu tek hamlede yapmış olması beni memnun ettiğini söyleyebilirim. Gaz çıkış bölümünün etrafı kapatılmış, bu sayede rüzgarın ateşi söndürmesi büyük oranda engellenmiş. Özel tenceresinin alt kısmı ısıyı homojen ve etkili dağıtmak amacıyla özel petek yapısına sahip. Bu tencere ocak bölümüne mükemmel bir biçimde oturuyor. Sert rüzgarlarda sorunsuz şekilde kar eritmenize, su kaynatmanıza olanak sağlıyor.

Nurgaz Jetbox Ocak İnceleme ve Yorumum

Devrilmesini önleme amacıyla özel yapıya sahip tenceresi, ocak bölümüne mükemmel bir biçimde oturuyor. Tencerenin tabanındaki özel yapı sayesinde rüzgardan etkilenmeden, 1500 watt gücündeki ısının ocaktan tencere yüzeyine çok iyi bir biçimde aktarılmasını sağlıyor. Tencerenin dışı neopren süngerimsi bir madde ile kaplı. Bu sayede özellikle kış kamplarında ocak kapatıldıktan sonra tencerenin içindeki sıcaklığı muhafaza ve izole ediyor. Bütan kartuşun altına takılan üç bacaklı tripot aksesuarı, ocak setinizin yanlışlıkla devirmenizi büyük oranda önlüyor. Devrilme sorunları da büyük oranda giderildiği için bu ocağı oldukça sevdiğimi söyleyebilirim.

Nurgaz Jetbox satın almak ve fiyat bilgisine ulaşmak için https://www.nurgazshop.com.tr/jetbox adresini inceleyebilirsiniz.

Herkese keyifli kış kampları dilerim!

Erdi YILMAZ

Ürün İnceleme
İnceleme Tarihi
İncelenen Ürün
Nurgaz - Jetbox Ocak
Ürün Puanı
41star1star1star1stargray
Bu içeriği paylaş!

guest
1 Yorum
En eski
En yeni Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Adil Şentürk
Adil Şentürk
3 yıl önce

Jetboil’i çok aratmıyor. Jetboilin tenceresi 5-6 dakikada kaynıyorsa Jetboxun ki 8-10 dakikada kaynıyor. Jetboil ile arasındaki devasa fiyat farkını işin içine katınca gerçekten mucizevi bir ürün. Döviz kurunun uçtuğu bu günlerde yerli üretimden bu tarz ürünler çıkması çok sevindirici.

1
0
Yorum yapmak için tıklayınx