Erdi Yılmaz

THE EXPERIENCED ACADEMICMOUNTAINEERPHOTOGRAPHER

Ford İle Yolda

İstanbul’dan Kars’a bir yolculuğun hikayesi…

Bir Şubat günü arkadaşlarımdan bir çağrı geldi. Ford Türkiye desteği ile Türkiye’nin bir ucundan diğer bir ucuna gidip buz tırmanışı yapmak gibi bir planları olduğu anlatıldı. Ekibe dahil olup olamayacağım soruldu ve düşünmeden hemen kabul ettim, hazırlıklarıma başladım. Buz tırmanışı ülkemizde pek yaygın bir spor olmasa da sıradışılık bakımından benim için en önemli dağcılık faaliyetleri arasında geliyor. Ülkemizde donmuş şelalelere ya da alpin rotalarda buz tırmanışı yapmak olası. Erzurum, Van, Artvin gibi soğuk iklime sahip bölgelerde bu tür tırmanışlar yapılabiliyor. Ford Türkiye’nin bize tahsis ettiği 3.2lt dizel motorlu 200hp gücündeki 4×4 Ranger Wildtrak pikap ile yola düşmek üzere hazırlıklara başladık. Ekip arkadaşlarım ise Gökhan Konaş, Burak Gezer, Murat Gezer ve Ertuğrul Kulaksızoğlu oldu.

Hazırlık

Rotamızı İstanbul’dan çıkış, Ankara, Yozgat, Sivas, Kemaliye, Erzincan, Erzurum, Uzundere, Artvin, Şavşat, Ardahan, Çıldır, Kars ve tekrardan Erzurum üzerinden geri dönüş şeklinde planladık. Yanıma kamp malzemelerimi, çadır uyku tulumu aldım. Bunlarla beraber fotoğraf ekipmanlarımı, lenslerimi ve kameramı da hazırladım. Tüm bataryalarımı da şarj edip, Ford Ranger’a atladım. Uzun yolculuk bu şekilde başlamış oldu.

Kemaliye / Erzincan

Kemaliye, doğa sporları konusunda adını sıkça duyuran bu ilçe Erzincan iline bağlı, Fırat Nehri’nin kenarında, dağların arasında  küçük ve çok güzel bir ilçe. Merkezinden Fırat Nehrinin geçtiği bu ilçenin en güzel yerlerinden biri Karanlık Kanyonu. Base jump atlayışlarının da yapıldığı Karanlık Kanyonun hemen kenarında ise tünellerden oluşan yaklaşık 8 kilometrelik uzunluğu ile Kemaliye Taşyolu yer alıyor. Tünellerin içerisinde bol bol fotoğraf ve video çektik.

Uzundere/ Erzurum

Uzundere, buz tırmanışı yapmak üzere uğradığımız ve kampımızı kurduğumuz diğer bir durağımız oldu. Uzundere buz ve donmuş şelale tırmanışları bakımından Türkiye’nin en önemli cazibe merkezi konumunda. Uzundere’de kamp yeri ve donmuş şelale tırmanışı için Cevizli Köyü bölgesini tercih ettik. Bu bölgede kampımızı kurup hem gece hem de gündüz donmuş şelalere tırmanışlar gerçekleştirdik. Bu bölgede gerçeleştirdiğimiz buz tırmanışın tüm detaylarını şu konudan okuyabilirsiniz.

Artvin Şavşat

Uzundere’de tırmanış ve fotoğraf çekimlerimizi tamamladıktan sonra kampımızı topladık. Ardından Artvin’e doğru yolculuğumuza devam ettik. Artvin merkezden de Şavşat ilçesine geçiş yaptık. Şavşat’da bizi güzel bir kar yağışı karşıladı. Şavşat’ta asıl amacımız Karagöl’e geçmekti. Karagöl’e yoğun kar yağışına rağmen geç saatte ulaştık.

Çıldır Gölü

Şavşat Karagöl’den sonra rotamızı Ardahan’a çevirdik. Yoğun kar yağışı altında önce Ardahan şehir merkezine, ardından da Çıldır Gölü’ne ulaştık. Çıldır gölünde hava gece -14 derece civarıydı. Göl tamamen donmuştu. Buz kalınlığı tahminen 1mt civarıydı. Donmuş göl üzerine kampımızı kurduk. Ford Ranger’ı buz üzerine çıkartmak gibi bir fikrimiz vardı ancak havanın yeterince soğuk ve buzun çok sağlam olmadığını düşündüğümüz için bunu yapmadık. Çıldır Gölü kamp için oldukça müsait ancak geceleyin kurt vb. vahşi hayvanlara karşı dikkatli olmakta fayda var. Bununla beraber buz bazı bölgelerde alttaki su akıntısı sebebiyle incelebiliyor. O nedenle kamp kuracağınız noktayı iyi seçmekte fayda var.

 

Dönüş

İstanbul’dan Kars’a gidiş dönüş yaklaşık 4000km’nin ardından evimize geri döndük. Bizler için çok güzel bir deneyimdi. Erzincan Kemaliye Taş Yolu ve Karanlık Kanyonu unutamayacağım yerler arasında geliyor. Uzundere ve donmuş şelaleleri muhteşem bir görsellik ve deneyim imkanı sunuyor. Artvin Şavşat kış için muhteşem manzaralar sunuyor. Çıldır Gölü ise soğuğun gücünü hissedebileceğiniz en önemli bölgelerin başında geliyor. Bu uzun yolculuk için Ford Türkiye ailesine teşekkürler. Bir başka macerada görüşmek üzere.

Yolculuğumuzu özetleyen videoyu seyretmenizi tavsiye ederim:    

Erdi YILMAZ

Blog Yazısı
Ford Ranger ile Buz Tırmanışı
Yazı Başlığı
Ford Ranger ile Buz Tırmanışı
Açıklama
Ford Ranger ile İstanbul'dan başlayıp Kars'a kadar uzanan kamplı ve tırmanışlı bol maceralı bir yolculuğun hikayesi.
Yazar
Yayınlayan
Erdi Yılmaz
Yayın Logosu
Bu içeriği paylaş!

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapmak için tıklayınx