Erdi Yılmaz

THE EXPERIENCED ACADEMICMOUNTAINEERPHOTOGRAPHER

Yedigöller’de Kamp

Sonbaharın gelmesiyle beraber sarı yapraklar arasında kamp yapmak isteyen bir çok kişinin ilk ziyaret edeceği noktalardan biri şüphesiz Yedigöller Milli Parkı olacaktır. Yedigöller Milli Parkı gerek uzun süreli kamp gerekse günübirlik etkinlikler için çok uygun bir milli park. 1642 hektar alana sahip olan ve Batı Karadeniz Bölgesinde yer alan bu milli parkta 1500mt rakımda yer alan 7 göl bulunmaktadır. Yedigöller bünyesinde Büyükgöl, Seringöl, Deringöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, İncegöl ve Sazlıgöl olarak 7 göl vardır. Yoğun bir bitki örtüsüne sahip bu bölgede kayın, gürgen, meşe gibi bir çok uzun yıllık ağaç türleri bulunmaktadır. Yedigölleri ziyaret etmek için en uygun dönem ise, Ekim-Kasım yani sonbahar aylarıdır. Kışın da ziyaret edilebilir ancak kardan yoldan kapalı olma durumu olduğu için ulaşımda sıkıntılar yaşanabilmektedir. Kasımın ikinci ve üçüncü haftasından itibaren kar yağışları başlayabileceği için ulaşım konusunda planlama mutlaka yapılmalıdır.

Neler Yapılır?

Yedigöller’de gölleri gezebilir, eşsiz ormanların keyfini çıkartabilirsiniz. Kapankaya olarak adlandırılan manzara seyir terasına çıkıp 1488mt. yükseklikten manzaranın keyfini çıkartabilirsiniz. Anıt ağacı ziyaret edebilir, ücret ve izin karşılığında göllerde balık tutabilirsiniz. Eşsiz güzellikteki bitki türlerini fotoğraflayabilir ve doğanın keyfini çıkartabilirsiniz. Yürüyüş yolları belirgin şekilde işaretlenmiştir, bu yollarda trekking yapabilirsiniz. Yemek için tesisler mevcuttur. Su, tuvalet mevcuttur. Konaklama için bungalovları tercih edebilir ya da kendi çadırınızla kamp kurabilirsiniz. Şelaleyi ziyaret edebilir ve yedigöllerin simgesi Dilek Çeşmesinin yedisinden dilek tutarak su içebilirsiniz.

Yedigöller fotoğraf konusunda gerçekten mükemmel bir yer. Ancak haftasonları fotoğraf çekimi için çok uygun günler değil çünkü aşırı kalabalık nedeniyle rahat ve insansız çekim imkanı pek yok. O nedenle doğa fotoğrafı amacıyla gidilirse uygun günleri tercih etmek gerekiyor.

Yedigöllerde Kamp

Yedigöllerde kamp kurmak serbest ancak ücrete tabiidir. Ücretler Orman Bölge Müdürlüğü memurlarınca makbuz karşılığı toplanmakta olup öğrenciler için yaklaşık çadır başı 15TL iken diğer kişiler için 25TL’dir. Kamp yerinde ateş yakmak akşam saat 19:00’a kadar yasaktır. Yani günübirlik  ziyaretçilerin bulunduğu anlarda yer ateşi yakmak kesinlikle yasaktır. Gerek yoğun duman örtüsünü önlemek gerekse gereksiz ateş yakarak çevrenin kirletilmesine karşı çok yerinde bir karardır. Küçük kamp tüpünde çay ve yemek pişirmek serbesttir. Ancak görevliler bazen tehlikeli gördükleri ocakların da söndürülmesini talep edebilirler. Ateş yakmak için ağaç kesilmesi yasaktır. Tesiste ücret karşılığı çuvalda odun satılmaktadır. Kendi odununuzu getirmenizi tavsiye ederim. Ya da en güzeli hiç ateş yakmayın.

Kamp yerlerinde hemen her yerde oturma bankları ve ateş yakmak için bidonlar mevcut. Kamp yerleri sezonda çok kalabalık olduğu için sakin ve düz yerler bulmak biraz zaman alabilir. O nedenle haftasonu ziyaret edecekseniz erken gitmenizde ve yer kapmanızda fayda var. Kamp yeri kalabalık günlerinde oldukça gürültülü. Gece rahat bir uyku çekmek neredeyse imkansız. O nedenle yoğun olmayan günlerde gitmek Yedigölleri daha çok sevmenizi sağlayabilir.

Yedigöllerde Vahşi Yaşam

Yedigöller Milli Parkı ayı, kurt, tilki, çakal, sansar, sincap, geyik ve karaca gibi yaban türlerinin doğal yayılış alanıdır. Sonbahar aylarında vahşi hayvanlar çadır kamp alanlarına kadar gelebilmektedir. Özellikle gece geç saatlerde çakallar sürü halinde dolaşmakta ve uluma sesleri rahat şekilde duyulmaktadır. Milli Park bünyesinde bir de geyik üretim sahası bulunmaktadır. Bu kısım da ziyaret edilebilir.

 

 

Yedigöllere Nasıl Gidilir?

Batı Karadeniz bölgesinin en güzel yerlerinden biri olan Yedigöller Milli Parkına Bolu üzerinden tabelaları takip ederek yaklaşık 40-45km’lik bir yolculuktan sonra ulaşabilirsiniz. Yolu tamamen asfalt olan bu bölgeye Mengen üzerinden de ulaşılabilir. Ancak o yol şimdilik tamamına yakını stabilize olduğunu belirtmekte fayda var. O nedenle en iyi ulaşım Bolu üzerinden sağlanıyor.

Herkese iyi kamplar dilerim.  

Erdi YILMAZ

 
Blog Yazısı
Yedigöller'de Kamp
Yazı Başlığı
Yedigöller'de Kamp
Açıklama
Sonbaharın gelmesiyle beraber sarı yapraklar arasında kamp yapmak isteyen bir çok kişinin ilk ziyaret edeceği noktalardan biri şüphesiz Yedigöller Milli Parkı olacaktır. Yedigöller Milli Parkı gerek uzun süreli kamp gerekse günübirlik etkinlikler için çok uygun bir milli park.
Yazar
Yayınlayan
Erdi YILMAZ
Yayın Logosu
Bu içeriği paylaş!

Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
En eski
En yeni Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Rehber
Rehber
3 yıl önce

Yedigöllerde konaklama ve kamp ihtiyaçlarınız için 0532 364 81 74′ ü arayınız.

Last edited 3 yıl önce by Rehber
1
0
Yorum yapmak için tıklayınx