Erdi Yılmaz

THE EXPERIENCED ACADEMICMOUNTAINEERPHOTOGRAPHER

Tentsile Çadır (Ürün İnceleme)

Kamp yeriniz her zaman çadır kurmaya elverişli bir yer olmayabilir. Zemin çok kayalık, aşırı ıslak, çamurlu, aşırı eğimli ve engebeli olabilir. Bu durumlarda çadırınızı yer yerine gökyüzüne kurabilirsiniz 🙂 Bu konuda dünya çapında en iyi çadırları Tentsile firması üretiyor. Ağaç çadır (treetent) olarak anılan çadırlar ilk olarak 2012 yılında İngiltere’de  ağaçta konaklama fikriyle ortaya çıkmış. Portatif, kolay kurulabilen ağaç ev yapımı fikri sonucunda Tentsile çadırların ilk tasarımı tamamlanmış. İlk üretimi 2013 yılında yapılan Stingray modeli çadırların seri üretimi ve satışı 2014 yılında yapılmaya başlanmış. İngiltere menşeili Tentsile çadırların, 2014 yılında Çin’de açılan ilk fabrikası, ürünlerin tasarımının taklit olduğu gerekçesi ile kapatılmış. Ancak hukuki girişimlerin ardından tekrardan fabrika açılmış ve seri üretim devam etmiş.

Tentsile Ağaç Çadırlar

Tentsile, ağaçların arasına asılabilecek türde çadırlar üretiyor. Bu çadırlar 2015 ISPO’da tasarım ödülü bile almışlar. Türkiye’de henüz olmayan bu çadırı yurtdışından gönderimini sağlayarak ilk defa test ettim. Test için Ankara Karagöl’ü tercih ettim. Gerek ağaçlık yapısı, gerekse doğası ile hamak çadır için ideal bir ortam olacağını düşündüm. 1600-2000mt aralığında yaklaşık -5 derece soğukta ürünü denedim. Kurulum için bir üçgen oluşturacak şekilde yaklaşık 7-8’er metre aralıklı en az 3 ağaç gerekiyor. Bu ağaçların arasında üçgen formatlı çadırı kuruyorsunuz. Yerden ne kadar yükseğe kurmak isterseniz kurabilirsiniz, ancak kendileri düşme ve sağınızı solunuzu kırma riskine karşı 1.2mt’den daha yükseğe kurmamanızı tavsiye ediyor! Elbette sadece ağaçların arasına kurmanıza gerek yok, uygun yer bulursanız kayaların arasına da kurabilirsiniz. Sadece sizin hayal gücünüze ve yeteneğinize kalmış bir durum.

Stingray, Trilllium, Connect, Flite+, Vista gibi modelleri mevcut. Her model yine kişi sayısı, konforu vb. özellikleri bakımından birbirinden farklılaşıyor. Fiyatları 250$ ile 600$ arasında değişiyor.

Tentsile Çadır İnceleme ve Yorumum

Tentsile Flite+ modeli 2 kişilik bir ağaç çadır, üçgen formatında ve iki polü mevcut. Yaklaşık 220kg taşıma kapasitesine sahip olan Flite+ ultralight ağaç çadırlardan biri. Çadır kurulumu için Ankara Karagöl’de uygun açıdaki çam ağaçlarını bulup (ağaçların 90’ar derecelik açılarda olması gerekiyor), üç tarafından ağaç bağlantılarını gerçekleştirdim. Ardından normal yerde çadır kurar gibi, pollerini taktım. Son olarak da metal gerdirme aparatı sayesinde gerginliğini arttırdım. Bu sayede düz ve güzel bir konumlandırma gerçekleştirmiş oldum. Flite+ modelinin kendine ait bir ip tırmanma merdiveni mevcut değil. O nedenle çok yükseğe kurmamakta fayda var, yoksa çadırınıza çıkmanız zor olabilir. Stingray vb. diğer modellerde ip merdiven mevcut bu sayede daha yükseğe kurup rahat şekilde tırmanabiliyorsunuz. İsteğe bağlı olarak dış tenteyi kapatmak size kalmış. Eğer havada yağmur riski ya da çiğ yapma riski varsa kapatmanızda fayda var. Dış tenteyi üzerine serip, üç koldan bağlantı kollarına tutturuyorsunuz. Dış tente havanlanmasın diye yer bağlantı kazıkları da mevcut. Beraberinde 4 adet kazık geliyor. Bu kazıklarla dış tentenizi yerden destek alarak sabitleyebiliyorsunuz.

Tentsile Flite+ iki kişilik çadırın içi oldukça küçük. Zaten bu model ısrarla ultralight yani hafif ve taşıması kolay olmasına vurgu yapılmış. Daha büyük ve geniş çadırlar için diğer Tentsile modellerine bakmanızı öneririm. Ancak ben tek başıma kamp yaptığım için bana fazlasıyla yetti. İçine şişme matımı ve uyku tulumumu yerleştirip geceyi burada geçirdim. Kamp yerinde hava gece -5 dereceye kadar düştü. Orta şiddette rüzgar da mevcuttu. Çadır alt taraf rüzgar aldığı için normal çadırlara nazaran daha soğuk hissettiğimi söyleyebilirim. Çadırın içinde bir süre vakit geçirip, çadırın dışına çıkıp tekrardan gerdirme işlemi yaptım. Bu sayede tam aradığım gerginliğe ulaşmış oldum. Çadıra girerken ayakkabılarım aşağıda kalmasın, tilki köpek alıp götürmesin diye poşete koyup iple çadırın kenarına astım. Uyku esnasında her sağa sola dönüşte çadır aşağı yukarı sallanıyordu, bunun keyif verdiğini söyleyebilirim ancak sürekli sallanması da bir süre sonra rahatsız edebilir. İyice gerdirmiş olmama rağmen çadırın içi tam olarak dümdüz olmuyor. Mutlaka bir miktar aşağı esniyor. O nedenle içine uzandığınız zaman mutlaka kalça bölümünüzden çadır aşağı doğru hafif bel verecektir. Konforlu bir şekilde geceyi geçirip sabah kalkıp çadırdan çıktığımda, bir miktar daha çadırı gerdirebileceğimi gördüm. Ya yeni olduğu için hafif esniyor ya da üstüne yük bindikçe gerdirme kolu bir miktar kaçırıyor. Bunu sonraki kamplarda anlayabileceğim.

Alışkın olmayan biri için çadırın ilk kurulumu biraz zahmetli gelebilir. Ancak bir iki denemeden sonra alışılabileceğini düşünüyorum. Ağaçlara bağlanan ipler için düğümlerin nasıl atılması gerektiği Youtube üzerindeki videolarda detaylı şekilde anlatılmış. Bu videoları da önceden izleyerek gitmeniz sizin faydanıza olacaktır.

Tentsile çadırları www.tentsile.com adresinden sipariş verebilirsiniz. Türkiye’ye gönderimleri mevcut. Güncel fiyat bilgisi ve aksesuar çeşitleri için siteyi incelemenizi tavsiye ederim.    

Herkese iyi kamplar dilerim.

Erdi YILMAZ

Ürün İnceleme
İnceleme Tarihi
İncelenen Ürün
Tentsile - Flite+
Ürün Puanı
41star1star1star1stargray
Bu içeriği paylaş!

Subscribe
Bildir
guest

2 Yorum
En eski
En yeni Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kunter
Kunter
3 yıl önce

Merhaba ürünü hangi siteden sipariş ettiniz ve yurtdışı alısverişi için kargo gümrük tarzı sorunlar oluştu mu bilgi verirmisiniz?

2
0
Yorum yapmak için tıklayınx