Erdi Yılmaz

THE EXPERIENCED ACADEMICMOUNTAINEERPHOTOGRAPHER

Sonbahar İçin Kamp Alanı Önerilerim

Gece konaklamalı bir kamp, hem bedeninizin sağlığı hem de dinginliği ve huzuru bulmak adına mükemmel bir etkinlik olabilir. Anadolu toprakları, ister ailenizle ister tek başınıza yapabileceğiniz bu etkinlik için doğasıyla, havasıyla son derece elverişli. Dört mevsim kamp yapmaya müsait dağlarımız, yaylalarımız, göl kenarlarımız ve sahillerimiz var. Her türlü deneyim seviyesine uygun kamp rotaları, farklı konfor seviyelerinde kamp alanları sizleri bekliyor.

Önceden Araştırın

Kamp yapmaya karar verdiğinizde yapmanız gereken ilk şey gitmek istediğiniz yerle ilgili küçük bir araştırma yapmak olmalıdır. Mevsim koşulları itibarıyla ulaşımı nasıl sağlayacağınıza karar vermeniz önemlidir. Örneğin eğer bir dağ kampı düşünüyorsanız araç ile ulaşım mümkün olmayabilir; bu durumda yakın yerleşim birimlerinden rehber edinme, traktör ya da katır kiralama gibi alternatifleri araştırın. Kamp yapmayı düşündüğünüz yere ilk defa gidiyorsanız daha önce o bölgede bu tecrübeyi edinmiş kişilerin görüşlerini almanız, GPS rota kayıtlarını incelemeniz yararınıza olacaktır; böylelikle olası kaybolmaların da önüne geçebilirsiniz.

Fazlası Zarar

Ekipman seçiminde hava durumunu, izlenecek rotayı ve mevsim koşullarını göz önünde bulundurmakta fayda var. Bir sonbahar kampı için temel ekipman listesi yapmak gerekirse, su geçirmez nitelikte tercihen çift tenteli bir çadır, 0-5 °C’lik elyaf dolgulu bir uyku tulumu ve uyku tulumunuzun altına sermek için bir mat yeterli olacaktır. Kamp yerine kadar araçla ulaşım mümkün değil ise bu ekipmanları kamp yerine kadar taşımak için su geçirmez bir sırt çantası işinize yarayacaktır. Yemek pişirmek için tencere ve tavadan oluşan bir pişirme seti, çaydanlık, ocak ve ocak yakıtı kampa götürülebilir. Gece için, kafa lambası, aydınlatma feneri gerekli diğer malzemeler arasındadır. Bunlar haricindeki malzemelerin, örneğin oturacak taburenizin ya da sallanacak hamağınızın olup olmaması tamamen kişisel tercihlerinize bağlı. Çok fazla ekipmana sahip olmak her zaman kamp hayatınızı kolaylaştırmayabilir. Gereğinden fazla malzeme size yük olup taşımanızı zorlaştırır. Kararında malzeme götürmek her zaman iyidir.

Kıyafet Seçerken…

Kıyafetleri hava ve mevsim şartlarını göz önüne alarak seçmek gerekir. Terletmeyen ancak sıcak tutan, hava alabilen kumaşların kullanıldığı giysileri tercih edebilirsiniz. Teknik malzemelerden üretilmiş giyim ürünleri kampçıların vazgeçilmezidir. Günlük hayatta kullanımı tavsiye edilen pamuklu ürünler teri içeride hapsedeceği, ıslanınca zor kuruyacağı için özellikle sonbahar ve kış aylarında doğada fazla rağbet görmez. Yünlü ürünler ise sıcaklığı muhafaza etme ve su tutmama konusunda pamuklulara göre daha başarılıdır. Serin havalarda üst giyim konusunda termal içlik ve polar iyi bir seçim olabilir. En üste nefes alabilen ama su geçirmeyen sentetik kumaşlı ceket giyebilirsiniz. Pantolonu da yine sentetik kumaşlı olanlardan tercih edebilirsiniz. Hava çok soğuk ise dolgulu bir ceket (kaz tüyü vb.) sizi daha iyi koruyacaktır. Ve sıra geldi kıyafetinizin en önemli parçalarından biri olan ayakkabılara. Rahat bir yürüyüş için mevsimine uygun trekking ayakkabısı, özellikle de boğazlı bir bot giymeniz, olası bilek burkulmalarını önlemek adına son derece doğru bir karar olacaktır.

Kampta Ne Yapılır?

Gidilen kamp yerine göre etkinlikler çeşitlilik gösterebilir. Seçtiğiniz bölgeye göre hiking (doğa yürüyüşü), fotoğraf turu, trekking, kaya tırmanışı gibi aktivitelerde bulunabilirsiniz. Bölgede yaban hayatı var ise gözlem yapabilir, fotoğraf çekebilirsiniz. Geceleyin yıldızları gözlemleyebilir, ateş başında şarkılar söyleyebilirsiniz. Eğer göl ya da deniz kenarını tercih ettiyseniz ve mevsim uygunsa yüzme de güzel bir kamp etkinliği olabilir. Ya da bu saydıklarımın hiçbirini yapmadan sadece matınızın üzerine uzanıp sessizliğin sesini dinleyerek huzuru duyabilirsiniz!

Sonbahar İçin Kamp Yeri Önerileri

 

Murat Dağı (Kütahya)

Gediz ilçe sınırları içerisinde kalan bu bölgede hem kamp yapma hem de termal havuzlara girme imkânınız var. Ulaşım asfalt yoldan sağlanıyor, kamp yerinde su, elektrik ve tuvalet var. Giriş ise ücretsiz.

 

Aladağlar (Niğde)

Türkiye’nin en önemli dağcılık merkezlerinden biri olan bu bölgede 3000 metrenin üzerinde 50’den fazla zirve var. Sayısız rota ve kamp yerini içeren bu bölgeye Çamardı ilçesi tarafından giriş yapılabilir. Sıklıkla tercih edilen Sarı Memedin Yurdu kamp alanında su ve tuvalet var. Kamp yolu stabilize, kamp yeri ise ücretli.

 

Bilgelik Vadisi (Antalya)

Antalya’nın pek bilinmeyen doğal güzelliklerinden biri olan Bilgelik Vadisi, Köprüçay Nehri üzerinde. Köprülü Kanyon’un yukarısından stabilize yolları kullanarak araçla ya da yaya olarak erişilebilen bu bölgede elektrik, tuvalet ve su bulunmuyor.

 

Tahtalı Dağı (Antalya)

Olimpos Beydağları Millî Parkı sınırları içerisinde kalan Tahtalı Dağı’nın yamaçlarından zirvesine kadar birçok noktasında sıra dışı kamp imkânları var. Dağ, kasım ayından mayıs ayına kadar karla kaplı kalsa da, teleferikle ulaşımın olması kampseverler için büyük kolaylık. Teleferiği tercih etmeyenler Tahtalı Dağı’nın kuzey tarafı olan Çukuryayla mevkiinde ardıç ağaçlarının arasında kamp yapma imkânına sahip.

 

Kaçkarlar (Rize, Artvin)

Kaçkarlar bölgesi 4 bin metreyi bulan zirveleriyle kampseverlere eşsiz bir kamp ortamı sunuyor. Kaçkarlarda onlarca kamp yeri olmasına rağmen, sonbahar mevsimi için ideal olabilecek kamp bölgelerinden biri Ayder Yaylası’nın üstünde yer alan, Ayder’e yaklaşık 15 km mesafedeki Yukarı Kavrun Yaylası. Kamp alanında küçük bir işletme mevcut. Kavrun’un da üstünde yer alan ve Kaçkar Dağı’nın zirvesinin yamacındaki 2900 metre rakımlı Mezovit bölgesi de diğer bir önemli kamp alanı. Bu bölgeye, Yukarı Kavrun’daki Öküz Yatağı mevkiinden sadece yaya olarak ulaşılabiliyor.

  Tam metin: https://www.anadolujet.com/tr/kurumsal/anadolujet-magazin/2017/11/sonbaharda-br-baskadir-kamp-keyf

Erdi YILMAZ

Blog Yazısı
Sonbahar İçin Kamp Alanı Önerilerim
Yazı Başlığı
Sonbahar İçin Kamp Alanı Önerilerim
Açıklama
Gece konaklamalı bir kamp, hem bedeninizin sağlığı hem de dinginliği ve huzuru bulmak adına mükemmel bir etkinlik olabilir. Anadolu toprakları, ister ailenizle ister tek başınıza yapabileceğiniz bu etkinlik için doğasıyla, havasıyla sonbahar çok güzel bir tercih olabilir. Türkiye'de sonbaharda kamp yapmak için uygun yerleri sizler için listeledim.
Yazar
Yayınlayan
Erdi Yılmaz
Yayın Logosu
Bu içeriği paylaş!

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapmak için tıklayınx