Erdi Yılmaz

THE EXPERIENCED ACADEMICMOUNTAINEERPHOTOGRAPHER

Marmot – Shadow Kaz Tüyü Mont (Ürün İnceleme)

Kış aylarında doğada geçirilen zamanlarda üşümemek için gerekli en önemli kıyafetlerden biri şüphesiz kaz tüyü monttur. Piyasada çok çeşitli türlerde ve fiyat aralıklarında kaz tüyü montlar bulunmakta. Kaz tüyü montları diğer montlardan ayıran en önemli özellikler; kaz tüyü sayesinde yüksek sıkıştırma oranı, yüksek izolasyon miktarı ve hafifliktir.

Bilindiği gibi en ekonomik izolasyon malzemesi havadır. Yani insan vücudu ile dış ortam arasında sabit bir hava katmanı yaratarak büyük oranda ısı kaybı önlenebilir. Bunun için de kolaylıkla fiziksel olarak şekil alabilen dolgu malzemesi tercih edilmektedir. Kaz tüyü ve telekleri; yüksek oranda sıkıştırılabilen ancak serbest bırakıldığında kolaylıkla fiziksel olarak eski haline dönebilen  malzemelerdir. O nedenle hava katmanı yaratmak amacıyla, kaz tüyü montlarda, pantolonlarda, uyku tulumlarında ve patiklerde yoğun olarak kullanılırlar.

Marmot Shadow kaz tüyü mont, özellikle yüksek irtifa dağcılığıyla uğraşan kişiler için ideal bir ceket. Gündelik şehir hayatında da kullanılabilir. 700-power fill kaz tüyü dolgusu vardır ve su geçirmez MemBrain®  %100 sentetik dış kumaşa sahiptir. 1128gr. ağırlığındadır.

Marmot Shadow – Kaz Tüyü Mont İnceleme ve Yorumum

Marmot Shadow kaz tüyü mont, kış dağcılığı ve soğuk iklim kampçılığı ile uğraşan kişiler için oldukça yüksek ısı yalıtımına sahip bir mont. Buz tırmanışı da dahil olmak üzere, her türlü soğuk kış iklim tarzında uzun süre test ettim. Fonksiyonel ceplerinin olması benim için avantaj oldu. Hem iç hem de dış tarafında hatta kollarında bile fazlaca cep olması memnun etti. Alttan soğuk girmesini önlemek amaçlı bel bantlarının olması güzel. Kapüşonlu olması, özellikle kış kampçılığı için tercih sebeplerinden biri olarak gösterebilirim.  Yalnız kapüşonu sıkıştırmak ve kafaya oturtmak amaçlı olan ipleri farklı bir sistemle sıkıştırılıyor, ben mantığını çözemedim. O nedenle kapüşonu bere üzerinde konumlandırmakta zorlandım. Koltuk altlarında havalandırma fermuarlarının olması yine büyük avantaj. Kaz tüyü içerisinde insan çabuk terleyebiliyor. Havalandırma amacıyla kolaylıkla kullanılabiliyor. Fermuarlar oldukça sağlam ve eldivenle bile kolay tutulur büyüklükteler. Bel bölgesindeki ön ceplerinin içi ısı yalıtımlı, bu sayede eldivensiz ellerinizi cebe soktuğunuzda sıcaklık hissi veriyor. Göğüs hizasındaki cep, cep telefonu koymak için oldukça ideal. Dikey fermuar sayesinde, eldivenle bile cep telefonunuza kolaylıkla ulaşmanıza imkan sağlıyor.

   
Marmot Shadow kaz tüyü mont satın alma ve özelliklerini daha detaylı incelemek için şu adrese bakabilirsiniz: www.kutupayisi.com
Herkese iyi kamplar dilerim.

Erdi YILMAZ

Ürün İnceleme
İnceleme Tarihi
İncelenen Ürün
Marmot - Shadow Kaz Tüyü Mont
Ürün Puanı
51star1star1star1star1star
Bu içeriği paylaş!

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapmak için tıklayınx