Erdi Yılmaz

THE EXPERIENCED ACADEMICMOUNTAINEERPHOTOGRAPHER

Marmot – Alvar 2 Kişilik Çadır (Ürün İnceleme)

En eski ve köklü dağcılık ekipman üreticilerinden biri olan Amerika menşeili Marmot firması, 1974 yılından beri dağcılar, tırmanışçılar ve kayakçılar için ürünler üretmekteler. Marmot yılların getirdiği birikimle beraber, başlangıç seviyesinden üst ileri seviyelere kadar dağcılık ekipmanları üretmekte. Sizler için Marmot’un iki kişilik Alvar çadır modelini inceledim. Alvar modelinin en belirgin özelliği paslı turuncu renginde olması (rusted orange) ve sağlam yapısı. İki ve üç kişilik versiyonları bulunan Alvar modelini biraz daha yakından inceleyelim.

Marmot Alvar 2P modeli 2 kişilik dört mevsim bir çadır. Çift tenteli ve dıştan pollü olan Alvar modeli, her ne kadar dört mevsim olarak lanse edilse de, eklenen ilave gerdirmeler sayesinde kışın extreme şartlarda da kullanılabilecek türde bir çadır olduğunu belirtmekte fayda var. İki giriş kapısı ve iki bagajı olan Alvar çadırın, geniş iç hacmi sayesinde iki kişi için oldukça rahat bir iç hacim sunmakta.  Marmot’a özgü eğik pol teknolojisi sayesinde çadır içindeki oturma tavan yüksekliği daha da arttırılmış. Geodezik tasarımlı çadırların en büyük sorunlarından biri olan, çadır içinde oturan birinin kafasının tenteye değmesi problemi Alvar modelinde de hemen hemen tamamen giderilmiş.

Marmot Alvar’ın Farkları

Alvar modeli, Miwok modelinin geliştirilmiş versiyonudur. Yaptığım incelemede Marmot’un Miwok modelinden farklı olan geliştirilmiş özellikleri şu şekildedir;
 • Çadır giriş çıkışları biraz daha genişletilerek giriş çıkışlar kolaylaştırılmıştır.
 • Miwok modelinde dış tentenin ön ve arka kapılarını açtığınızda yalnızca sağ taraflarındaki kanatları bağlama imkanı varken, Alvar’da ise hem sağ hem de sol kanat açılıp bağlanabilmektedir.
 • Çadırın ön ve arka dış tentesi çift taraflı olarak açılıp, sabitlenebilmektedir.
 • Alvar’a dış ilave gerdirmeler eklenmiştir. Bu sayede 3 mevsim çadır 4 mevsim dayanımına yükseltilmiştir.
 • Alvar daha sert rüzgarlara dayanıklı hale getirilmiştir.
 • Özellikle yanal rüzgarlara karşı dayanımı arttırılmıştır.
 • Alvar’da 9mm’lik DAC poller inceltilmiş bu sayede hafifletilmiştir.

Marmot Alvar 2P Teknik Özellikleri

 • Dış tente 68D kalınlığında polyester (3000mm su geçirmezlik)
 • İç tente 40D kalınlığında polyester
 • Taban 75D kalınlığında polyester (5000mm su geçirmezlik)
 • Taban alanı 2.9 m2
 • Ağırlık 2780gr. (Tüm paket)
 • Ebatlar: 107 x 132 x 224cm (kurulu hali) 68.6 x 17.8cm (paket hali)
 • 9mm DAC alüminyum 3 adet pol
 • Paslı turuncu ve yosun renk seçenekleri

Marmot Alvar Çadır İnceleme ve Yorumum

Marmot Alvar modeli şuan Marmot’un resmi sitesinde listelenmese de Amerika dışındaki bir çok ülkede satışta olan bir model. Eski modellerdeki bir çok sorun bu modelde tamamen giderilmiş durumda. Özellikle dar olan çadır giriş çıkışlarının genişletilmesi ve sabitleme olanağı gelmesinin çok hoşuma gittiğini belirtebilirim. 4 mevsim olduğu için; yaz kamplarından kış kamplarına kadar Türkiye şartlarındaki tüm faaliyetlerini rahatlıkla kaldırabileceğini düşünüyorum. Dış tente polyesterinin sağlamlığı ile zemin tentesinin 68D polyester sağlamlığı gerçekten iyi ve insana güven veriyor. Bu durum bir miktar çadırı ağırlaştırmış olsa da ağır kış şartlarına dayanım için olmazsa olmazlardan. Marmot’a özgü paslı turuncu rengi, doğada oldukça güzel bir kontrast yarattığını ve oldukça fotojenik enstantaneler yarattığını belirtmeliyim. Fermuarlarının yeniden revize edilmesiyle çok sessiz ve takılmadan fermuarlarını açma kapama imkanı sunulmuş. İç cepleri yeterli ve tavana lamba asmak için ilave askıları oldukça sağlam ve yeterli. Dış tenteye entegre edilmiş ilave gerdirmeler, çadırı sert rüzgarlarda dayanımını arttırmak üzere takılmış. Ancak sürekli sağından solundan gerdirme ipleri sarkıyor olması da görüntü açısından çok da hoş durmadığını belirtmeliyim. Piyasaya paslı turuncu ve yosun (yeşil) renklerle çıkmış olsa da Türkiye piyasasında şimdilik sadece turuncu rengi mevcut. Kış kampı da yaparım yaz kampı da yaparım diyen varsa Alvar modeli gerçekten çok iyi bir model. Çok ağır kış şartları, tipi ve fırtınada çadır kurmayacaksanız rahatlıkla işinizi görecektir. Ağır kış şartlarında da kurarım diyorsanız o zaman Thor modeline bakmanızı öneririm.

Marmot Alvar çadırını www.kutupayisi.com adresinde bulabilir, inceleyebilir ve satın alabilirsiniz.

Keyifli kamplar!

Erdi YILMAZ

Ürün İnceleme
İnceleme Tarihi
İncelenen Ürün
Marmot - Alvar 2P
Ürün Puanı
51star1star1star1star1star
Bu içeriği paylaş!

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapmak için tıklayınx