Erdi Yılmaz

THE EXPERIENCED ACADEMICMOUNTAINEERPHOTOGRAPHER

Lowe AlpIne – Expedition 75:95 Çanta (Ürün İnceleme)

Lowe Alpine, 1967 yılından beri dağcılık ekipmanları üretmekte olan bir firma. En iyi  olduğu alanlardan biri de sırt çantaları. 1967 yılında Greg Lowe, kendi ihtiyaçları doğrultusunda bir ekspedisyon çantasına ihtiyaç duyar ve bu noktadan hareketle ilk Lowe Alpine sırt çantası ortaya çıkar. Lowe Alpine sırt çantalarının temel özelliği basitlik, kullanışlılık ve sadeliktir. Kullanıcının ihtiyaç duyabileceği tüm özellikleri barındıran ancak bir o kadar da sade ürünler ortaya koymayı amaçlar.

Bir sırt çantasının en önemli özelliklerinden biri, taşırken insanı yormamasıdır. Bunu sağlamak için de, kol ve sırt sisteminin iyi olması gerekir. Özellikle bel kolonu bölgesini iyi desteklemesi, uzun sürecek faaliyetlerde bireye destek olur ve muhtemel denge kayıplarını önler.

Lowe Alpine – Expedition 75:95

Lowe Alpine serisinin en büyük çantalarından biri olan Expedition 75:95 modeli, özellikle fazla ekipmanla ana kamp bölgesine ulaşmayı hedefleyenler, backpacker’lar, seyahat severler için uygun bir çantadır. Bu çantanın en önemli özelliklerinden biri sağladığı geniş hacimdir. Normal hacmi 75 litre olan bu çantanın, şapka ve ilave gözleriyle beraber hacmi 95 litreye kadar çıkabilmektedir. Sağladığı geniş hacim sayesinde, neredeyse iki kişinin komple kamp yükünü alabilecek kadar geniştir. Geniş hacim ve fazla yük alabilme yeteneğine rağmen, Lowe Alpine’a özgü sırt destek sistemi olan Axiom ile donatılmış olması, bu çantayı rakiplerinin önünde bir adım öne çıkartıyor. Bu sistem sayesinde sırt uzunluğu 43cm ile 56cm arasında değiştirilebiliyor.

Axiom Nedir?

Axiom sırt destek sistemi, Lowe Alpine’a özgü, sırt çantasının insan vücuduna en uygun hale getirmeyi amaçlayan, ergonomi sistemidir. Axiom 3, Axiom 5, Axiom 7 gibi versiyonları mevcuttur. Her insanın sırt uzunluğu, bel kalınlığı, omur genişlikleri farklıdır. O nedenle bir çantanın her insana uygun hale getirilebilmesi için bu gibi önemli kısımların ölçülerinin değiştirilebilir olması gerekmektedir. Expedition modeli de sahip olduğu Axiom 7 sırt destek sistemi ile bunu sağlamaktadır. Yükünüz ne kadar ağır olursa olsun, çantanızı vücudunuzun şeklinde göre uygun şekilde konumlandırarak taşıma işlemini gerçekleştirmenizi sağlar.
 • Dönebilen bel kolonları
 • Su kabı taşıma çantasına uygunluk (6lt’lik su taşıma çantası beraberinde geliyor)
 • Baton taşıma bölümleri
 • Kolay erişimli, geniş hacimli ve esneyebilir dış cepler
 • Axiom 7 sırt destek sistemi
 • SOS yardım bilgisi paneli
 • Yağmurluk
 • Buz kazması taşıma loop’ları
 • Sağlam Trishield dış kumaş
 • 5 adet çantayı kaldırma ve taşıma tutacağı
 • Anahtar klipsi
 • Göğüs klipsi
 • Aksesuar bağlantı bölümleri
 •  77cm yükseklik  x 37 cm ön genişlik  x 31cm yan genişlik
 • Boş ağırlık 2.51kg

Lowe Alpine Expedition 75:95 Çanta Hakkında İnceleme ve Yorumum

Bu çantayı yaklaşık 6 ay boyunca, yaz ve kış mevsimi boyunca test ettim. Her türlü ağır kamp yükü ekipmanıyla taşıdım. Temel kamp yüküme ilave olarak, fotoğraf amaçlı extradan lensler, kameralar, tripotlar ve flashlar taşıdığım için geniş bir çantaya ihtiyaç duymaktaydım. Bu çantanın tüm kamp yükümü rahatlıkla alabildiğini görmek beni memnun etti. Özellikle yağmurlu havalarda acaba su geçirir mi, elektronik ekipmanlarım ıslanır mı endişesi taşıyordum, ancak yağmurluk kullanmadan bile hayli iyi su dayanımının olduğunu söyleyebilirim. Axiom 7 sırt destek sistemini kendi sırtıma göre ayarladım. Bu sayede yaklaşık 35kg, 5 günlük yiyecek ve yakıt barındıran kamp yükümü rahatlıkla sırtlayabildim. Çantayı sırta alma konusunda sağ ve sol alt bölmeye ilave tutamak yerleri konulması çok hoşuma gitti. Çoğu çantada bu tür ilave tutamaklar olmadığı için özellikle seyahatlerde, otobüs bagajlarına çanta vermede çok büyük sıkıntılar yaşanabiliyordu. Sağladığı geniş hacim sayesine yan yana iki uyku tulumunu rahatlıkla tabanına oturtabiliyor olmanız benim için büyük bir artı yöndü. Çantanın sağ ve sol olmak üzere iki tarafında yer alan çadır ve mat bağlama yerlerinin perlonları çok kısa tutulmuş. O nedenle mat ya da çadırınızı iyice küçülterek bağlamanız lazım. Her seferinde sünger matı iyice sıkıştırarak rulo yapsam da yanlara bağlama konusunda hayli uğraştırdı. Çanta için eksik gördüğüm noktalardan biri bu oldu. Çanta sağladığı geniş hacimle orantılı olarak biraz ağır. Ancak sunduğu sırt destek sistemi sayesinde, leğen kemiklerinin üzerine yük oturduktan sonra rahat bir yürüyüş imkanı sağladığı için benden iyi bir puan aldı.

Lowe Alpine – Expedition 75:95 dağcılık sırt çantasını www.kutupayisi.com adresinden inceleyebilir ve satın alabilirsiniz.

Herkese keyifli kamplar dilerim.

Erdi YILMAZ

Ürün İnceleme
İnceleme Tarihi
İncelenen Ürün
Lowe Alpine - Expedition 75:95 Çanta
Ürün Puanı
51star1star1star1star1star
Bu içeriği paylaş!

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapmak için tıklayınx