Erdi Yılmaz

THE EXPERIENCED ACADEMICMOUNTAINEERPHOTOGRAPHER

Davraz Dağı

Davraz Dağı Kamp Tırmanış

Davraz Dağı 2637mt. yüksekliğiyle Isparta bölgesinde yer almakta olan bir dağdır. Dağ bölgesi Isparta merkeze yaklaşık 26Km, Antalya il merkezine 140Km. mesafededir. Yolun tamamı asfalt olup, Isparta merkezden kahverengi renkli “Davraz Dağı Kayak Merkezi” tabelalarını takip ederek yaklaşık yarım saatte ulaşmak mümkündür. Davraz Dağı turizm merkezine ilk ulaşıldığında telesiyej ve teleskinin başlangıç noktası olan ve çeşitli otel ve tesislerin bulunduğu alana ulaşılır. 1674mt. rakıma sahip olan bu alanda otopark, wc ve kafeterya bulunmaktadır. Davraz Dağında Aralık ayı sonundan, Mart ayı sonuna kadar kayak, kamp ve kış tırmanışı yapmak mümkündür. Kayak pistinde tur kayağı, alp disiplini, kuzey disiplini, snowboard yapılabilir.  Pistlerde 2 adet telesiyej, bir adet T-bar ve iki adet de baby lift bulunmaktadır.

Davraz Dağı Yolu

Davraz Dağı Yolu (Foto: Erdi Yılmaz)

Davraz Dağın’da kış kampçılığı ve tırmanış amaçlı giden ziyaretçiler için uygun kamp alanları ve rotalar bulunmaktadır. Ancak kamp için gidilmeden önce izin alınması gereklidir. Bu bölge, Eğirdir Dağ Komando Okulu Eğitim Merkez Komutanlığı’nın askeri amaçlı kullanımı nedeniyle izinsiz girişlere izin verilmemektedir. Tırmanış ve kamp izni için Isparta İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerine dilekçe ile başvuru yapılması gereklidir. Aksi halde askerler tarafından çadırınızın sökülmesi muhtemeldir.

İzin için mutlaka daha önceden başvuru yaparak dilekçenize gelen cevap kağıdını yanınızda bulundurunuz.

Kamp alanı birinci telesiyejin sonundan (1961mt.) itibaren yaklaşık 10 dakikalık yürüyüşle ulaşılabilmektedir. Birinci telesiyejin sonundaki yer Sümbül Tepe olarak anılmaktadır (1965mt). Bu bölümde bir adet de kafeterya bulunmaktadır. Kafeterya sabah 09:00 akşam 16:30 arası hizmet vermektedir.

Davraz Kayak Merkezi, İlk Telesyej Başlangıç (Foto: Erdi Yılmaz)

Davraz Kayak Merkezi, İlk Telesyej Başlangıç (Foto: Erdi Yılmaz)

Kamp alanı bölgesi T-bar’ın başladığı bölgenin arkasındaki düzlük bölgedir, küçük bir meteoroloji istasyonu ve pist kürüme ekiplerine ait 2-3 konteyner bulunmaktadır. Kamp bölgesi Kır Yayla olarak anılmaktadır (1944mt.) Kışın bu konteynerlarda 24 saat Isparta İl Özel İdaresi görevlileri bulunmaktadır. Kamp bölgesi ise yaklaşık 2.000mt. yükseklikte yer almaktadır. Bölge düz olduğu için fazlasıyla fırtına ve tipiye açık bölgedir. O nedenle kış dağcılığı için gidenlerin mutlaka beş mevsim çadır, kazma, kürek ve buz kazıkları bulundurmaları önerilir. Davraz Dağında hava çok fazla değişkenlik gösterdiği için kar duvarı mutlaka dağ yönüne bakarak örülmelidir. Pist bölgesine kamp kurmayınız, zira görevliler tarafından sert uyarılar alabilirsiniz.

Birinci Telesiyejin Sonu ve Kafeterya (Foto: Erdi Yılmaz)

Birinci Telesiyejin Sonu ve Kafeterya (Foto: Erdi Yılmaz)

Kamp Yerinden Davraz Dağı, Zirve Sağ Kısımda (Foto Erdi Yılmaz)

Kamp Yerinden Davraz Dağı, Zirve Sağ Kısımda (Foto Erdi Yılmaz)

Kamp Yerinden Davraz Dağı (Foto: Erdi Yılmaz)

Kamp Yerinden Davraz Dağı (Foto: Erdi Yılmaz)

 

Tırmanış için gerekli ekipmanlar: Kask, krampon, kazma.

Tırmanış için kamp alanından itibaren ikinci telesiyej yolunu takip ederek zirveye ulaşabilirsiniz. Tırmanış çok zor değildir, ancak kazma, krampon ve kask kullanılması gereklidir. 2637mt. yükseklikteki zirveye Ulparçukuru ismi verilmiştir. Dileyen dağcılar ikinci telesiyej ile yolu katedip son noktasından itibaren (buble telesiyejin sağından) yarım saatlik tırmanışla zirveye ulaşabilirler. Zirve bölümünde yer yer çığ kulvarları bulunmaktadır, çığ riskine karşı gece tırmanışa geçilmesi ve sabaha karşı zirvede olunması tavsiye olunur.

Dağ haritası:

Erdi YILMAZ

Bu içeriği paylaş!

Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
En eski
En yeni Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
erdem
erdem
8 yıl önce

Çok güzel

1
0
Yorum yapmak için tıklayınx