Erdi Yılmaz

THE EXPERIENCED ACADEMICMOUNTAINEERPHOTOGRAPHER

Çadır yeri seçimi

Çadır Nasıl Kurulur?

Kamp için ideal çadır yeri temini ve tesisi önemli hususlardan biridir. Yaz kampçılığı için çadır yeri seçimi konusunda mümkün olduğunca su kaynaklarına yakın yer seçilmesi ve gölge bir yer bulunması önemlidir. Seçilecek zeminin düzlüğü ve eğimi de diğer seçim kriterlerinden biridir. Eğimli zeminlere kurulacak çadırda gece uyku tulumlu ya da tulumsuz mutlaka kaymalar ve rahatsızlıklar yaşanabilir. Bununla beraber zeminde taşların çıkıntıların, ağaç köklerinin vb. olması rahatsız edici durumlardandır. İmkan varsa bu çıkıntılar ezilerek düzlenebilir. Eğer düzenlenme imkanı yok ise matın altına serilecek polar kıyafetler ile rahatsızlık giderilmeye çalışılabilir.

Yaz aylarında çadırlar güneş ışığına maruz kaldıklarında sera etkisine uğrayarak içinde kalınmaz bir hal alabilir. Bu nedenle yaz aylarında çadır için gölge konumlar tercih edilebilir. Güneşin doğuş yönüne göre yamaç diplerine, ağaç gölgelerine, kaya diplerine çadır kurulabilir. Çadır için shadow shelter olarak da anılan gölgelikler de temin edilebilir. Ancak bu gölgelikler çok ağır ve hantal bir yapıya sahip oldukları için taşınma konusunda sıkıntı yaratabilir. Ayrıca rüzgardan çok fazla etkilendikleri için stabil şekilde tutulması zor olabilir. Bununla beraber yaz aylarında görülen yaz yağmurları ve su baskınlarına karşı da dikkatli olunmalı, sel yolları ile dere kenarlarına çadır kurmaktan kaçınılmalıdır. Ağaç altlarına yağmurlu günlerde çadır kurulduğunda yağmur suları ağaçtan damlayarak rahatsız edici sesler oluşturabilir. Hatta yağmur yağmasa bile bu sular damlamaya devam edebilir. Ayrıca yağmurlu günlerde ağaç altlarına kurulacak çadır yıldırım riskiyle de karşı karşıya kalır.

Erciyes Dağı 2.800mt Kamp Yeri

Erciyes Dağı Kamp Yeri (2800mt) (Foto: Erdi Yılmaz)

Kış dağcılığında çadır yeri seçimi daha kritik bir öneme sahiptir. Kış dağcılığında kışın sert fırtına ve tipi ortamlarında çadırın stabil kalması güçleşir. Bu nedenle rüzgar ve fırtınadan etkilenmeyecek noktalara çadır kurulması gerekir. Bol karlı düz zeminlerde rüzgar yönüne göre çadır kurulacak bir nokta bulunamaz ise kar küreği ile kar çukuru kazılarak çadır içeri gömülebilir ve yan taraflar da kar seti ile yükseltilebilir. Kışın dik yamaç altlarına ve yamaçlardaki setlere çadır kurmak tercih edilmemelidir. Çığ riski nedeniyle güvenlik sorunları oluşabilir. Toplu grup şeklinde çadırlar kurulacaksa çadırlar mümkün olduğunca birbirlerine yakın kurularak birbirlerinin rüzgarlarını kesmeleri sağlanabilir.

Kışın kar tabakası özellikle rüzgar alan yerlerde hayli sert olacağı için kürek ve kazma ile blok halinde çıkartılabilir. Bu şekilde elde edilecek bloklar ile çadırların etrafına kar duvarı rahatlıkla örülebilir. Kar duvarı çok yüksek örülmemeli, çadırın üstüne doğru devrilme riski nedeniyle dikkatli olunmalıdır. Kar bloklarının aralarına kürekle kar atılarak boşluklar doldurulabilir. Çadır kurulacak yer bulunamaz ya da çadır malzemelerinde sorun oluşursa ise igloo, kar mağarası, ibrik ve son çare bivak alternatifleri gözönünde bulundurulmalıdır.

Erdi YILMAZ

Bu içeriği paylaş!

guest
1 Yorum
En eski
En yeni Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ahmet Veli Dirican
Ahmet Veli Dirican
3 ay önce

merhaba önümüzdeki hafta erciyese kamp kurmaya gidecegim tavsiyeleriniz varsa aydınlatırsanız sevinirim

1
0
Yorum yapmak için tıklayınx